Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Informace ke zdraví a prevenci

 

jsou dostupné na Národním zdravotnickém informačním portálu nzip.cz 

 

https://nzip.cz/

Samovyšetření prsou může zachránit život. Liberecký kraj podpoří Růžový říjen   

16. 10. 2023

#PinkOctober je celosvětová kampaň, která pomáhá šířit osvětu v boji proti rakovině prsu. Na toto onemocnění podlehne v České republice více než 1.500 žen ročně. Díky prevenci v podobě samovyšetření, mamografu či pravidelných prohlídek u lékaře se na rakovinu prsu může přijít včas. Proto se Liberecký kraj připojuje k neziskové organizaci Loono v kampani Růžový říjen a upozorňuje na důležitost včasné diagnostiky.        

„Zdraví je to nejdůležitější, co máme. Rakovina prsu může postihnout nejen ženy, ale v některých případech i muže. Proto by tomuto tématu měli věnovat pozornost všichni bez rozdílu. Onemocnění může zasáhnout nejen jednotlivce, ale také celé rodiny a přátele. Jsem proto rád, že pomáháme zvýšit informovanost ve společnosti,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.    

Růžový říjen je další kampaň, kterou se v rámci programu Zdravý Liberecký kraj přidáváme k těm, kteří považují osvětu a prevenci za důležitou součást každodenního života. Budeme připomínat, že říjen je na celém světě měsícem prevence rakoviny prsu a podpory nemocných žen. Přidejte se k nám a sdílejte informace, které pomáhají,“ dodal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„Jako vedoucí odboru zdravotnictví i jako žena jsem velmi dobře seznámena se statistikou o rakovině prsu a jsem si vědoma toho, jak moc důležitá je prevence. Zásadní je, abychom detabuizovali téma prsou a abychom u žen odbourali stud, který jim brání v návštěvě lékaře. Důležité je také nepodceňovat celkový zdravý životní styl,“ doplnila Alena Riegerová, vedoucí odboru zdravotnictví.

V rámci kampaně Liberecký kraj rozsvítí ve dnech od 16. do 31. října logo na krajském úřadě do růžové barvy a ve vestibulu budovy nainstaluje výstavu o rakovině prsu a prevenci.

Vzniku rakoviny prsu nelze zcela zabránit, nicméně včasnou diagnostikou je možné nádor odhalit v brzkém stádiu a zajistit tak vysokou šanci na úplné uzdravení.

„Přestože není Růžový říjen žádnou novinkou, je nutné na důležitost prevence rakoviny prsu upozorňovat stále více. Po kožních nádorech se jedná o nejčastější rakovinu u žen v Česku. Ročně jí onemocní 7 000 z nich, nejčastěji po 40. roce věku. Na mamografické kontroly přitom chodí pouze 60 % těch, kterých se týkají,” vysvětluje Kateřina Šédová, lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono. “Mamograf by měl probíhat 1x za 2 roky u žen po 45. roce věku. Mladším ženám doporučujeme zajít na ultrazvuk, a to 1x za 2-3 roky,” uzavírá.

S péčí o prsa pomáhá také mobilní aplikace organizace Loono Preventivka. Ta připomíná termíny preventivních prohlídek i screeningových programů a upozorňuje i na pravidelné samovyšetření a radí, jak jej správně provést. 

Nezisková organizace Loono, která kampaň organizuje, je tým lékařů a studentů medicíny, kteří chtějí nejen léčit, ale i vést veřejnost k prevenci. Pořádají edukační workshopy a webináře ve školách, firmách i na festivalech a vzdělávají veřejnost v oblasti reprodukčního a duševního zdraví, prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Najít je můžete na Facebooku, Instagramu a Twitteru.

Anna Vašková
odborný zaměstnanec
anna.vaskova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226308
Mobil: 739541516