Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Informace ke zdraví a prevenci

 

jsou dostupné na Národním zdravotnickém informačním portálu nzip.cz 

 

https://nzip.cz/

Kraj vyzývá praktické lékaře, aby pomohli zajistit pohotovost ve Frýdlantském výběžku

08. 12. 2021

Frýdlantsko se potýká s nezájmem praktických lékařů o zajištění pohotovostních služeb. Kraj je proto vyzývá, aby přehodnotili svůj přístup tak, aby se mimo svoji pracovní dobu pacientům s akutními zdravotními problémy věnovali. Apel je součástí dopisu, který v úterý 7. prosince odeslali praktickým lékařům radní pro resort zdravotnictví Vladimír Richter, starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka, starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný a generální ředitel Krajské nemocnice Liberec, a. s. Richard Lukáš.

Liberecký kraj je dle zákona o zdravotních službách za zajištění a organizaci lékařských pohotovostních služeb na svém území zodpovědný. Bohužel, v současné době je zájem ze strany praktických lékařů minimální a ve službách se střídá pouze několik lékařů. Dlouhodobě je to neúnosné a obáváme se, že již v prosinci letošního roku bude většina služeb neobsazená. Nyní se to týká zejména oblasti Frýdlantska. Rád bych proto apeloval na morální kredit praktických lékařů, aby se dobrovolně zapojili a snažili se poskytovat lékařskou pohotovostní službu, a to zejména mimo svoji obvyklou pracovní dobu. Byl bych za to velice rád. Nepřeji si, aby došlo k situaci, že od ledna roku 2022 budeme nuceni na Frýdlantsku vypsat praktiky do jednotlivých služeb bez ohledu na cokoli. Pevně však věřím, že nakonec zvítězí jejich profesní i morální čest,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Liberecký kraj se snaží na Frýdlantsku o zajištění pohotovostní lékařské služby v tyto časy: pondělí–čtvrtek v době od 18 do 21 hodin, v pátek od 17 do 21 hodin a v sobotu, neděli a svátky od 9 do 18 hodin.

V případě, že se kraji nepodaří praktiky přesvědčit, bude zvažovat, že lékařskou pohotovostní službu ve frýdlantské nemocnici zruší. „Pacienti pak budou odkázáni se svými akutními obtížemi na lékařskou pohotovostní službu v Liberci. Desítky tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku si jistě zaslouží, zvláště v této covidové době, aby do Liberce jezdit nemusely,“ uzavřel radní Richter.

V Libereckém kraji je registrováno 258 praktických lékařů. Jejich zájem provozovat lékařskou pohotovostní službu je v současné době malý a střídá se v ní pouze několik z nich.  

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419