Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

V Rokytnici nad Jizerou vyrostla nová výjezdová základna záchranné služby

18. 08. 2020

Posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje ode dneška za pacienty vyjíždějí z nové výjezdové základny v Rokytnici nad Jizerou. Spolu s hejtmanem Martinem Půtou, jeho statutární náměstkyní pro oblast ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitkou Volfovou a náměstkem hejtmana pro oblast zdravotnictví Přemyslem Sobotkou ji dnes slavnostně otevřel ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

Nová základna, ze které vyjíždí posádka rychlé zdravotnické pomoci k pacientům z Rokytnicka, Harrachova, Jablonce nad Jizerou, Vysokého nad Jizerou a přilehlých oblastí, je plně moderně vybavena. Původní prostory, které nevyhovovaly po technické ani kapacitní stránce, tak nahradí pracoviště, kde mají záchranáři zázemí nejen pro členy posádek, ale zároveň pro technické zabezpečení vozového parku. Nová stavba s důrazem na ekologický provoz stála 16,5 milionu Kč a z převážné většiny ji financuje právě Liberecký kraj.

„O vybudování nového objektu pro základnu zdravotnické záchranné služby jsme začali uvažovat již v roce 2014. Těší mě, že se ho konečně záchranáři v Rokytnici nad Jizerou dočkali. V březnu letošního roku se odsouhlasilo memorandum ohledně výstavby sídla Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje také v Liberci. Zde byl už pro tyto účely také vytipován pozemek v ulici Kunratická. Nového sídla by se v budoucnu měli dočkat také záchranáři jablonečtí,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Zajištění zdravotní péče je jednou z našich priorit. Proto je nezbytné zajistit moderní podmínky zejména pro ty, kdo se o zdraví a životy občanů starají. Jsem rád, že v případě rokytnické základny ZZS LK se to povedlo a že jsme našli nezbytné prostředky. Výstavbou je zajištěn dojezdový čas pro celou oblast,“ dodal náměstek pro resort zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka. Zdůraznil, že nová stavba nebude jen funkční, ale splňovat bude i veškerá ekologická kritéria.

Zhruba rok a půl sídlili rokytničtí záchranáři provizorně v nedalekém Domově pro seniory, kterému za spolupráci patří velké poděkování. „Původní stavba výjezdové základny už nesplňovala žádné limity pro provoz. Vše nám tu padalo na hlavu, nebyly zde základní hygienické podmínky. Provoz v ní už nebyl možný. Jsme rádi, že nám Liberecký kraj umožnil vystavět novou, moderní základnu,“ řekl ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

Ředitel Kramář v této souvislosti vyzdvihl zejména moderní technologie k recyklaci dešťové vody, která bude využívána na mytí vozidel, základna má  i vlastní studnu. K vytápění bude sloužit tepelné čerpadlo, které zajistí jak nízké náklady, tak i malou ekologickou zátěž.

„Výstavba nové základny byla zahájena v dubnu loňského roku. ZZS LK za ni z vlastních zdrojů zaplatila 3,6 milionu korun, necelých 13 milionů korun poskytl Liberecký kraj,“ uzavřela Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

V roce 2019 vyjeli rokytničtí záchranáři k cca 1 300 případům, nejvytíženější jsou vzhledem k svému umístění zejména v zimních měsících.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419