Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Rychlé zprávy

Krajská epidemiologická komise doporučila zákaz návštěv v nemocnicích do konce května a dovolila přítomnost otců u porodu. V domovech pro seniory jsou návštěvy již povoleny

21. 05. 2020

Po skončení nouzového stavu se včera znovu sešla k jednání Krajská epidemiologická komise, která měla na programu projednání bodů, které souvisí s uvolňování a rozvolňováním opaření Ministerstva zdravotnictvím. 

Zásadním bodem bylo plánované povolení návštěv pacientů v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních. Ukázalo se, že v případě nemocnic není možné zcela zajistit podmínky, které jsou pro uvolnění stanovené. Nemocnice v tuto dobu přijímají pacienty k zákrokům, které vyžadují jen krátkodobou hospitalizaci. Komise vydala silné doporučení prodloužit zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních o týden. 

„Po dlouhé debatě jsme se dohodli, že nemůžeme riskovat, aby se nám objevilo nové ohnisko nákazy ve zdravotnictví. Ředitelům nemocnic proto doporučujeme, aby do konce května zakázali návštěvy. Ty budou možné ve výjimečných případech, ale pouze po dohodě s ošetřujícím lékařem. U porodu je povolena přítomnost otce. O dalším postupu rozhodneme na dalším jednání Krajské epidemiologické komise příští týden,“ vysvětlil MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek pro resort zdravotnictví.

V zařízeních sociálních služeb je situace odlišná. Klienti těchto zařízení mají za sebou dlouhé období sociálního odloučení, takže v těchto zařízeních budou návštěvy možné. Zařízení mají připravený systém - návštěvy se budou telefonicky objednávat, aby bylo možné regulovat jejich množství a tím zajistit jejich realizaci ve vyhrazených prostorách uvnitř/vně zařízení. Triáž návštěv bude probíhat na recepci těchto zařízení. 

Triáž pacientů zdravotnických zařízení byla ve všech nemocnicích ve stanech zrušena a nadále bude prováděna dle dispozičních možností buď na patě budovy, nebo přímo v ambulancích.

„Rozvolňování dosavadních opatření musí být doprovázeno zodpovědným chováním každého jednotlivce, tzn. důsledná hygiena rukou, respirační etiketa, dodržování odstupů, zvažování jakých akcí se účastnit,“ uzavírá MUDr. Valenta.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419