Kraj pokračuje v podpoře Hospice sv. Zdislavy, provoz bude v příštích letech financovat 11 miliony

05. 05. 2021

Poskytnutí dotace ve výši 11 milionů korun libereckému Hospici svaté Zdislavy na zajištění lůžkové péče schválila na svém zasedání rada kraje. Peníze dá kraj zdravotnickému zařízení po částech. Záměr musí ještě posvětit krajské zastupitelstvo.

„Hospici svaté Zdislavy, který funguje již pátým rokem, kraj od počátku systematicky pomáhá. Toto zařízení si podporu zaslouží, protože umožňuje nevyléčitelně nemocným lidem z celého kraje dožít v důstojných podmínkách. Chtěl bych poděkovat zejména ředitelce Taťáně Janouškové a jejím kolegům a všem partnerům a sponzorům hospice za to, co pro nemocné dělají,“ prohlásil hejtman Martin Půta.

Jedenáctimilionová neinvestiční dotace bude pokrývat období mezi lety 2022 až 2026, přičemž každý rok obdrží hospic 2,2 milionu korun. „Navazujeme na stejný systém podpory schválený krajským zastupitelstvem na konci roku 2015, na jehož základě jsme pravidelně posílali hospici 2,2 milionu korun od roku 2016 až do letoška,“ doplnil Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Kromě poskytování dotace ze svého rozpočtu pomáhá Liberecký kraj kamennému hospici i jinými cestami – například prostřednictvím výtěžku z hejtmanského plesu v roce 2016, kdy hospic obdržel 168 tisíc korun. Originální způsob podpory pak představovalo v témže roce benefiční fotbalové utkání týmu celebrit Amfora s družstvem tvořeným zaměstnanci krajského úřadu. To vyneslo dvacet tisíc korun.

Obecně prospěšná společnost Hospicová péče sv. Zdislavy poskytovala v kraji zprvu pouze terénní péči. Prvním krokem k vybudování kamenného hospice byla smlouva s Libereckým krajem uzavřená v září roku 2010. Lůžkový hospic začal fungovat od ledna 2016.

Zařízení našlo zázemí v budově bývalého sirotčince v liberecké ulici U Sirotčince, kterou včetně přilehlých pozemků věnovalo Libereckému kraji statutární město Liberec. Liberecký kraj zajistil financování přestavby objektu se spoluúčastí Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkové náklady na stavbu, dodávku technologií a vnitřního vybavení dosáhly částky necelých 109 milionů korun.

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz

Zadejte text