Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

I zrušená Jizerská padesátka má své skvělé vítěze

13. 01. 2014

Slavný závod na počest československých horolezců, kteří zahynuli pod Huascaránem v roce 1970, 47. ročník Jizerské padesátky -  Memoriálu expedice Peru 70, se sice oficiálně nekonal, přesto někteří ze tří stovek účastníků – se startovními  čísly i bez, vzali padesátikilometrovou vzdálenost z Bedřichova na Jizerku úprkem.

Po skromné pietě u Památníku horolezců, kdy předseda Skiklubu Jan Čejka, hejtman LK Martin Půta, jeho statutární náměstkyně Zuzana Kocumová, představitel pořádající agentury Activation Marek Tesař a přítel zahynulého bývalého předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hrubého Jan Bloudek položili k památníku věnce a květiny, se na start nachystali běžci na lyžích, pěšáci, koloběžkáři, kolaři, děti i psi, Nejodvážnější z nich hodlali absolvovat celých 50 km.

A stalo se – mezi závodníky na běžkách přikvačila podle očekávání do cíle bývalá česká reprezentantka a nyní náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová ve skvělém čase 3:45 hodiny. Za ní první muž Přemysl Ježek (4:09) a třetí opět mladá závodnice Michaela Pušová, dříve Balatková (4:22.).

Ještě rychlejší byli cyklisté Jana Skrbková a Tomáš Málek, kteří objeli trasu za tři hodiny. Ojedinělý výkon předvedli i vytrvalci Aleš Přech a Petr Polášek, kteří po svých doběhli ve shodném čase 4:38.

„Byl to pěkný závod, poměr chůze a běhu byl asi 15 ku 35 kilometrům. Byla jsem asi tvrdší, než ostatní běžkaři, neboť jsem na lyžích jela i po trávě a na centimetrové vrstvě sněhu na asfaltu,“ líčila zážitky ze závodu Zuzana, která si pochvalovala skvělou kamarádskou atmosféru závodu – nezávodu.

Jana Skrbková zase připomněla, že na startu měla se svým přítelem již 11 km v nohách při stoupání z Liberce do Bedřichova a ještě je čekala cesta zpět.  “Ale nám to nevadilo, jsme specialisté na horská kola,“ dodala.

„Měli jsme trochu krizi, ale máme natrénováno,“ potvrdili oba maratonští vítězové, jinak horolezci z klubu Alpine 4 Praha.

Rekordman v počtu startů na J50 Ladislav Míka šel na letošní závod od lesa – Hrabětického,  přijel na koloběžce a jen symbolicky ujel několik kilometrů.

„Přišel jsem hlavně vzpomenout na své kamarády, kteří s námi jezdili první ročníky, a taky na Vaška Foffa, dlouholetého ředitele závodu, který vloni odešel do lyžařského nebe,“ řekl Láďa Míka, který má za sebou 42 startů, 40 cílů (pětkrát se J50 nekonala).

Položit květiny ke jménům svých manželů přišly také Eva Novotná, dvojnásobná vítězka J50, a její kamarádka, mnohonásobná účastnice závodu Milada Raslová, které společně zavzpomínali na události v roce 1970 s peruánskou velvyslankyní J. E. Maríou Susana Landaveri, jež se pietní akce a startu v podání výstřelu hejtmana LK Martina Půty zúčastnila.
Českoslovenští horolezci zahynuli 31. května 1970 při zemětřesení pod kamennou lavinou hory Huascarán (jižní vrchol 6768 m. n. m., severní 6655 m. n. m.). Od 4. ročníku se J50  stala Memoriálem expedice Peru ´70.

Připomeneme si jejich jména – Ivan Bortel (zahynul o něco dříve, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Mloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban, a také peruánský průvodce. Celkem pod lavinou kamení zemřelo na 70 tisíc lidí.

Poprvé si přítomní připomněli památku bývalého předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hrubého, který po absolvování 8 osmitisícovek zahynul vloni při dobývání Gašebrunu I.

„Doufám, že příští rok se opět pojede, ale také si přeju, abychom opět důstojně vzpomněli na naše horolezce a aby k památníku přibyla pořádná informační tabule. Každý návštěvník Jizerských hor by měl vědět, proč a za koho se jezdí Memoriál expedice Peru,“ uzavřel Ladislav Míka s tím, že letošními vítězi byli všichni účastníci. 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588